Resultat och trender från Great American Beer Festival

| oktober 13, 2013
Det blev ingen Great American Beer Festival för mig i år och abstinensen var svår efter förra årets besök på vad som tveklöst är världens häftigaste ölfestival.  Men om man inte är på plats så kan man studera årets pristagare och fundera lite över trender.

GABF

GABF är en festival som är intressant att följa av flera anledningar, inte minst för att festivalen förmodligen är den tydligaste indikatorn på trender inom craft beer i USA – och därmed också – kommande trender i ölvärlden. Ett sätt att studera detta är att se vilka kategorier som har flest inlämnade tävlingsbidrag samt studera vilka kategorier som, procentuellt sett, har ökat mest de senaste åren. Det har jag roat mig med.

 

Flest inlämnade tävlingsbidrag i domartävlingen?           

American-Style IPA (252 bidrag) är solklar etta och har 70% fler inlämnade bidrag än kategorin som ligger på andra plats; Imperial IPA (Dubbel IPA) som hade 149 bidrag. Därefter kommer följande i fallande ordning;

Herb and Spice Beer (134 bidrag)American-Style Pale Ale (124 bidrag), American-Style Strong Pale Ale (120 bidrag), French & Belgian-Style Saison (119 bidrag), Wood- and Barrel-Aged Strong Beer (117 bidrag), Coffee Beer (92 bidrag), Field Beer/Pumpkin Beer (91 bidrag), Wood- and Barrel-Aged Strong Stout (89 bidrag), American-Style Amber/Red Ale (89 bidrag), Belgian-Style Abbey Ale (88 bidrag), American-Belgo-Style Ale (81 bidrag) och Belgian-Style Strong Specialty Ale (80 bidrag).

Således är IPA, APA och Dubbel-IPA fortsatt oerhört stort. Fatlagde öl är just nu väldigt populärt inom craft beer i USA vilket också syns i statistiken; Två av de 10 största kategorierna är fatlagrade öl. Intressant är också att fyra av de 14 största kategorierna är belgoinfluerade vilket är en tydlig indikator.

 

-Vilka kategorier har, procentuellt sett, ökat mest de senaste åren?

Jag roade mig med att leta upp siffror och göra jämförande beräkningar med 2009 för att se vad som hänt under fyra år. De ölkategorier som har haft den största ökningen i andel inlämnade bidrag (dvs kategorins procentandel av totalt inlämnade bidrag) är;

American IPA, Saison, Imperial/Dubbel IPA, Rye Beer, German-Style Sour Ale, Coffee Flavored Beer, Experimental Beers, American-Style Strong Pale Ale, Session Beer, Smoked Beers, Belgian and French-Style Ale och Wood/Barrel-Aged Sour Beer.

Man kan även se ett ökat intresse för English Style Mild Ale vilket går ihop med Sessiontrenden och suget efter att kunna dricka några pints utan att få sprattel i benen.

Flera andra belgoinspirerade kategorier (än de som listas ovan) har procentuellt ökat mer än andra kategorier de senaste 4 åren; American-Belgo-Style Ale, Belgian-Style Lambic or Sour Ale och Belgian-Style Abbey Ale.

Med andra ord; Belgieninfluerade öl har inte bara en stor andel av de inlämnade bidragen totalt sett, det växer procentuellt mer än många andra kategorier. Belgien kommer allt starkare och det har länge förvånat mig hur relativt ointresserade svenska bryggerier har varit av att utforska belgiskt öl – detta oerhört intressanta ölland. Visst, det finns bra undantag i Brekeriet och en del Saisontolkningar från andra håll, men generellt har det ändå varit märkligt svalt – det är stort steg att ge sig på suröl eller brettanomyces men det finns så mycket annat, varför är det inte fler svenska bryggerier som gör traditionell Dubbel, Tripel, Blond etc? Det lär komma…

Relativt nya kategorier som ändå har många inlämnade bidrag är Fresh Hop Ale, American-Style Brett Beer och American-Style Black Ale.

Ökningen i rågöl och rököl på GABF visar eventuellt på ett ökat maltfokus i USA, experimenterandet med fat och intresset för ”suröl” och brettanomyces växer också markant. Även om IPA och DIPA fortfarande växer tillsammans med andra humleöl som Fresh Hop Ale  och American-Style Black Ale så kan man ändå se en tydlig differentiering och breddning. Man sneglar allt mer på Belgien, på smala tyska öltyper, man jobbar allt mer med jästvariation, med unika maltsorter och laborerar med fat, man vågar även gå ner i alkoholstyrka. Humlen är förstås alltid där som ett DNA över amerikanskt ölbryggande, men man utforskar allt fler dimensioner. Gott så.

/Fredrik Berggren

 

HÄR ÄR RESULTATEN FRÅN 2013:

Category 1: American-Style Wheat Beer, 31 Entries

Gold: Shredders Wheat, Baker City Brewing Co., Baker City , OR

Silver: American Wheat , Gella’s Diner & Lb. Brewing Co., Hays, KS

Bronze: Super 77 Wheat, Wiley Roots Brewing Co., Greeley, CO

 

Category 2: American-Style Wheat Beer With Yeast, 32 Entries

Gold: American Hefeweizen, Gella’s Diner & Lb. Brewing Co., Hays, KS

Silver: Wheatfish, Great Northern Brewing Co., Whitefish, MT

Bronze: Helio Hefeweizen, Red Lodge Ales Brewing Co., Red Lodge, MT

 

Category 3: Fruit Beer, 73 Entries

Gold: Golden Knot – Chardonnay, Blue Moon Brewing Co., Denver, CO

Silver: Serendipity, New Glarus Brewing Co., New Glarus, WI

Bronze: Sparkleberry Ale, Bell’s Brewery, Galesburg, MI

 

Category 4: Fruit Wheat Beer, 48 Entries

Gold: Peachy Peach, Pagosa Brewing & Grill, Pagosa Springs, CO

Silver: Bitchin’ Berry, Great Basin Brewing Co. – Reno, Reno, NV

Bronze: Lilikoi Kepolo, Avery Brewing Co., Boulder, CO

 

Category 5: Field Beer or Pumpkin Beer, 91 Entries

Gold: Elektrick Cukumbahh, Trinity Brewing Co., Colorado Springs, CO

Silver: Anaheim IPA, Ram Restaurant and Brewery – Indianapolis, Indianapolis, IN

Bronze: Splashing Pumpkin, Great South Bay Brewery, Bay Shore, NY

 

Category 6: Herb and Spice Beer, 134 Entries

Gold: Bitterama, Namaste Brewing at the Whip In, Austin, TX

Silver: Chai Milk Stout, Yak & Yeti Restaurant & Brewpub, Arvada, CO

Bronze: Elba, Black Star Co-op Pub and Brewery, Austin, TX

 

Category 7: Chocolate Beer, 39 Entries

Gold: Chocolate Oak Aged Yeti Imperial Stout, Great Divide Brewing Co., Denver, CO

Silver: The Fix, Elysian Brewing Co., Seattle, WA

Bronze: Chocolate Meltdown, Pennsylvania Brewing Co., Pittsburgh, PA

 

Category 8: Coffee Beer, 92 Entries

Gold: Panama Joe’s Coffee Stout, Il Vicino Brewing Co., Albuquerque, NM

Silver: Barrel-Aged Sump Coffee Stout, Perennial Artisan Ales, St. Louis, MO

Bronze: System of a Stout, Beachwood BBQ & Brewing, Long Beach, CA

 

Category 9: Specialty Beer, 31 Entries

Gold: Warmer, Hangar 24 Craft Brewery, Redlands, CA

Silver: Fate Candy Bar Milk Stout, Fate Brewing Co. – Scottsdale, AZ, Scottsdale, AZ

Bronze: Pack Dog Peanut Butter Ale, Marley’s Brewery & Grille, Bloomsburg, PA

 

Category 10: Rye Beer, 63 Entries

Gold: LowRyeDer, SweetWater Brewing Co., Atlanta, GA

Silver: Rye Smile, Triple Rock Brewery, Berkeley, CA

Bronze: RastafaRye, Blue Point Brewing Co., Patchogue, NY

 

Category 11: Specialty Honey Beer, 40 Entries

Gold: Buzzed Bee Honey Ale, High Sierra Brewing Co., Carson City, NV

Silver: Midas Touch, Dogfish Head Craft Brewery, Milton, DE

Bronze: West Bound Braggot, Twisted Pine Brewing Co., Boulder, CO

 

Category 12: Session Beer, 56 Entries

Gold: Beer Hunter, Pizza Port Ocean Beach, Ocean Beach, CA

Silver: MCA, 21st Amendment Brewery, San Francisco, CA

Bronze: Torque, Kinetic Brewing Co., Lancaster, CA

 

Category 13: Other Strong Beer, 51 Entries

Gold: Mass Rising, Jack’s Abby Brewing, Framingham, MA

Silver: Power Wagon, Big Sky Brewing Co., Missoula, MT

Bronze: XX Dwarf, Detroit Beer Co., Detroit, MI

 

Category 14: Experimental Beer, 66 Entries

Gold: Hops n’ Roses, Captain Lawrence Brewing Co., Elmsford, NY

Silver: Dragon’s Milk Reserve – Smaug’s Breath, New Holland Brewing Co., Holland, MI

Bronze: Redrock Paardebloem, Redrock Brewery, Salt Lake City, UT

 

Category 15: Fresh Hop Ale, 46 Entries

Gold: Cent’s and Censability, Old Town Brewing Co., Portland, OR

Silver: Trail Head, Fat Heads Brewery, Middleburg Heights, OH

Bronze: Fresh Hop Pallet Jack, Barley Brown’s Brew Pub, Baker City, OR

 

Category 16: Indigenous Beer, 28 Entries

Gold: Vinland 2, Mystic Brewery, Chelsea, MA

Silver: Sage Fight Imperial IPA, Deschutes Brewery Bend Public House, Bend, OR

Bronze: Poor Richard’s Tavern Spruce, Yards Brewing Co., Philadelphia, PA

 

Category 17: Gluten-Free Beer, 14 Entries

Gold: Harvester Brewing IPA No. 1, Harvester Brewing, Portland, OR

Silver: Gluten Free, Deschutes Brewery Bend Public House, Bend, OR

Bronze: Gluten-Free Brown Ale, New Planet Beer Co., Boulder, CO

 

Category 18: American-Belgo-Style Ale, 81 Entries

Gold: BrickStone Belgo-APA, BrickStone Brewery, Bourbonnais, IL

Silver: Belgo Hoptologist, Knee Deep Brewing Co., Lincoln, CA

Bronze: Little Green, Flat Tail Brewing Co., Corvallis, OR

 

Category 19: American-Style Sour Ale, 31 Entries

Gold: Ching Ching, Bend Brewing Co., Bend, OR

Silver: Myrtle, The Commons Brewery, Portland, OR

Bronze: Red Poppy, The Lost Abbey, San Marcos, CA

 

Category 20: American-Style Brett Beer, 38 Entries

Gold: Serenity, Wicked Weed Brewing, Asheville, NC

Silver: Sanctification, Russian River Brewing Co., Santa Rosa, CA

Bronze: HopSavant, Crooked Stave Artisan Beer Project, Denver, CO

 

Category 21: Wood- and Barrel-Aged Beer, 49 Entries

Gold: Hellshire III, Oakshire Brewing, Eugene, OR

Silver: Barrel-Aged Frostbite Lager, Ram Restaurant and Brewery – Illinois, Wheeling, IL

Bronze: Rum Barrel Belgian Dubbel Style Ale, Three Brothers Brewing, Harrisonburg, VA

 

Category 22: Wood- and Barrel-Aged Strong Beer, 117 Entries

Gold: Afternoon Delight, Sun King Brewing Co., Indianapolis, IN

Silver: Twisted Trace, Minneapolis Town Hall Brewery, Minneapolis, MN

Bronze: Barrel-Aged Full Malted Jacket, Beachwood BBQ & Brewing, Long Beach, CA

 

Category 23: Wood- and Barrel-Aged Strong Stout, 89 Entries

Gold: Blot Out the Sun, Three Floyds Brewing Co., Munster, IN

Silver: Barrel-Aged Narwhal, Sierra Nevada Brewing Co., Chico, CA

Bronze: Barrel Aged BORIS The Crusher, Hoppin’ Frog Brewing Co., Akron, OH

 

Category 24: Wood- and Barrel-Aged Sour Beer, 76 Entries

Gold: Love Child No. 3, Boulevard Brewing Co., Kansas City, MO

Silver: Dark and Stormy, McKenzie Brew House, Glen Mills, PA

Bronze: Pentagram, Surly Brewing Co., Brooklyn Center, MN

 

Category 25: Aged Beer, 31 Entries

Gold: Lovely, Bend Brewing Co., Bend, OR

Silver: 2009 Big Black Voodoo Daddy, Voodoo Brewery, Meadville, PA

Bronze: COLOSSAL ONE, Port City Brewing Co., Alexandria, VA

 

Category 26: Kellerbier or Zwickelbier, 30 Entries

Gold: Keller Pils, Prost Brewing Co., Denver, CO

Silver: Surfliner Lager, Figueroa Mountain Brewing Co. – Santa Barbara,CA

Bronze: Progress Pilsner, Market Garden Brewery, Cleveland, OH

 

Category 27: Smoke Beer, 79 Entries

Gold: Second Hand Smoke, SandLot, Denver, CO

Silver: Smokin’ Handsome, Yellow Springs Brewery, Yellow Springs, OH

Bronze: COLOSSAL TWO, Port City Brewing Co., Alexandria, VA

 

Category 28: American-Style or International-Style Pilsener, 29 Entries

Silver: Gold Leaf Lager, Devils Backbone Brewing Co. – Basecamp, Roseland, VA

Bronze: Gold Country Pilsner, Auburn Alehouse, Auburn, CA

 

Category 29: German-Style Pilsener, 56 Entries

Gold: Pivo, Firestone Walker Brewing Co., Paso Robles, CA

Silver: Pilsner, Marble Brewery, Albuquerque, NM

Bronze: Sunshine Pils, Tröegs Brewing Co., Hershey, PA

 

Category 30: Bohemian-Style Pilsener, 53 Entries

Gold: Bohemian Pilsner, Ninkasi Brewing Co., Eugene , OR

Silver: Czech Pilsner, Gordon Biersch Brewery Restaurant, Broomfield, CO

Bronze: Bohemian Pilsner, Mother Earth Brewing, Kinston, NC

 

Category 31: Munich-Style Helles, 42 Entries

Gold: Helles Festbier, Hoppers Grill & Brewing Co., Midvale, UT

Silver: Saint Arnold Summer Pils, Saint Arnold Brewing Co., Houston, TX

Bronze: TAPS Helles, TAPS Fish House & Brewery – Brea, Brea, CA

 

Category 32: Dortmunder or German-Style Oktoberfest, 29 Entries

Gold: Move Back, SandLot, Denver, CO

Silver: Oktoberfest, Figueroa Mountain Brewing Co. – Santa Barbara, Santa Barbara, CA

Bronze: Thunder from Dortmunder, Marble Brewery, Albuquerque, NM

 

Category 33: American-Style Lager or Light Lager, 42 Entries

Gold: Budweiser Select, Anheuser-Busch, St. Louis, MO

Silver: Miller High Life, Miller Brewing Co., Milwaukee, WI

Bronze: Special Export, Pabst Brewing Co., Los Angeles, CA

 

Category 34: American-Style Cream Ale, 37 Entries

Gold: Natural Ice, Anheuser-Busch, St. Louis, MO

Silver: Old Style, Pabst Brewing Co., Los Angeles, CA

Bronze: Rainier, Pabst Brewing Co., Los Angeles, CA

 

Category 35: Vienna-Style Lager, 30 Entries

Gold: Churchville Lager, Neshaminy Creek Brewing, Croydon, PA

Silver: Oktoberfest, Port City Brewing Co., Alexandria, VA

Bronze: Octoberfest , Sly Fox Brewing Co., Pottstown, PA

 

Category 36: German-Style Märzen, 51 Entries

Gold: Rhinofest, Lost Rhino Brewing Co., Ashburn, VA

Silver: Octoberfest, Great American Restaurants, Centreville, VA

Bronze: Dogtoberfest, Flying Dog Brewery, Frederick, MD

 

Category 37: American-Style Amber Lager, 61 Entries

Gold: Rod’s Steam Bitter, Second Street Brewery, Santa Fe, NM

Silver: OktoberFish, Flying Fish Brewing Co., Somerdale, NJ

Bronze: Schell’s Oktoberfest, August Schell Brewing Co., New Ulm, MN

 

Category 38: European-Style Dunkel, 19 Entries

Gold: Munich Dunkel, Carver Brewing Co., Durango, CO

Silver: Heart of Darkness Dunkel, Springfield Brewing Co., Springfield, MO

Bronze: The Fearless Youth, Grimm Brothers Brewhouse, Loveland, CO

 

Category 39: American-Style Dark Lager, 22 Entries

Gold: Old Virginia Dark, Devils Backbone Brewing Co. – Basecamp, Roseland, VA

Silver: Leinenkugel’s Creamy Dark, Jacob Leinenkugel Brewing Co., Chippewa Falls, WI

Bronze: Black Diamond, Bend Brewing Co., Bend, OR

 

Category 40: German-Style Schwarzbier, 26 Entries

Gold: Black Thunder, Austin Beerworks, Austin, TX

Silver: Black Knight, Fat Heads Brewery & Saloon, North Olmsted, OH

Bronze: TAPS Schwarzbier, TAPS Fish House & Brewery – Corona, Corona, CA

 

Category 41: Bock, 28 Entries

Gold: Troegenator Double Bock, Tröegs Brewing Co., Hershey, PA

Silver: Andygator, Abita Brewing Co., Abita Springs, LA

Bronze: Goat Rancher, SandLot, Denver, CO

 

Category 42: German-Style Doppelbock or Eisbock, 32 Entries

Gold: Samuel Adams Double Bock, Samuel Adams – Cincinnati Brewery, Cincinnati, OH

Silver: Christian Moerlein Emancipator, Christian Moerlein Brewing Co., Cincinnati, OH

Bronze: Resurrection Doppelbock, Red Lodge Ales Brewing Co., Red Lodge, MT

 

Category 43: Baltic-Style Porter, 16 Entries

Gold: Black Eagle Baltic Porter, Black Tooth Brewing Co., Sheridan, WY

Silver: The Hammer, Rock Bottom Brewery, Broomfield, CO

Bronze: Danzig, Devils Backbone Brewing Co. – Basecamp, Roseland, VA

 

Category 44: Golden or Blonde Ale, 69 Entries

Gold: Foam Top, Beachwood BBQ & Brewing, Long Beach, CA

Silver: Steelhead Extra Pale Ale, Mad River Brewing Co., Blue Lake, CA

Bronze: Kiwanda Cream Ale, Pelican Brewing Co., Pacific City, OR

 

Category 45: German-Style Kölsch, 60 Entries

Gold: Leinenkugel’s Canoe Paddler, Jacob Leinenkugel Brewing Co., Chippewa Falls, WI

Silver: Tailgater Kölsch, Flat Tail Brewing Co., Corvallis, OR

Bronze: Potential Blonde, Kinetic Brewing Co., Lancaster, CA

 

Category 46: English-Style Summer Ale, 27 Entries

Gold: True Blonde Ale, Ska Brewing, Durango, CO

Silver: Hanging Lake, Glenwood Canyon Brewing Co., Glenwood Springs, CO

Bronze: Sum’r, Uinta Brewing Co., Salt Lake City, UT

 

Category 47: Classic English-Style Pale Ale, 29 Entries

Gold: 5 Barrel Pale Ale, Odell Brewing Co., Fort Collins, CO

Silver: Extra Pale Summer Ale, Dry Dock Brewing Co. – North Dock, Aurora, CO Bronze: Breakside ESB, Breakside Brewery – Pub Brewery, Portland, OR

 

Category 48: English-Style India Pale Ale, 31 Entries

Gold: Taproom IPA, Firestone Walker Brewing Co., Paso Robles, CA

Silver: Silverspot IPA, Pelican Brewing Co., Pacific City, OR

Bronze: Enterprise IPA, Dry Dock Brewing Co. – North Dock, Aurora, CO

 

Category 49: International-Style Pale Ale, 30 Entries

Gold: Hand Truck, Baker City Brewing Co., Baker City , OR

Silver: Amazeballs, Peekskill Brewery, Peekskill, NY

Bronze: IPL, AC Golden, Golden, CO

 

Category 50: American-Style Pale Ale, 124 Entries

Gold: Lumberyard American Pale Ale, Lumberyard Brewing Co., Flagstaff, AZ

Silver: Featherweight Pale, Cannonball Creek Brewing Co., Golden, CO

Bronze: Citra Rye Pale Ale, Joseph James Brewing Co., Henderson, NV

 

Category 51: American-Style Strong Pale Ale, 120 Entries

Gold: Bonobos, Monkey Paw Brewing Co., San Diego, CA

Silver: Hop Knot, Four Peaks Brewing Co., Tempe, AZ

Bronze: Kung Fu Elvis, Pizza Port Ocean Beach, Ocean Beach, CA

 

Category 52: American-Style India Pale Ale, 252 Entries

Gold: Pallet Jack IPA, Barley Brown’s Brew Pub, Baker City, OR

Silver: Union Jack, Firestone Walker Brewing Co., Paso Robles, CA

Bronze: Project Dank: Operation Pharoah’s Return, La Cumbre Brewing Co.,

Albuquerque, NM

 

Category 53: Imperial India Pale Ale, 149 Entries

Gold: Hop JuJu, Fat Heads Brewery, Middleburg Heights, OH

Silver: Permanent Funeral, Three Floyds Brewing Co., Munster, IN

Bronze: Notch 9 Double IPA, Smartmouth Brewing Co., Norfolk, VA

 

Category 54: American-Style Amber/Red Ale, 89 Entries

Gold: Prohibition Ale, Speakeasy Ales & Lagers, San Francisco, CA

Bronze: Red Rock, Triple Rock Brewery, Berkeley, CA

 

Category 55: Imperial Red Ale, 56 Entries

Silver: Rhino Chaser, Pizza Port Ocean Beach, Ocean Beach, CA

Bronze: Bombay Rouge Red IPA, Third Street Aleworks, Santa Rosa, CA

 

Category 56: English-Style Mild Ale, 35 Entries

Gold: S.S. Minnow Mild, Dry Dock Brewing Co. – South Dock, Aurora, CO

Silver: Brawler, Yards Brewing Co., Philadelphia, PA

Bronze: Ale of Fergus, Devils Backbone Brewing Co. – Basecamp, Roseland, VA

 

Category 57: Ordinary or Special Bitter, 37 Entries

Gold: Sawtooth Ale, Left Hand Brewing Co., Longmont, CO

Silver: HMS Victory Amber, Dry Dock Brewing Co. – North Dock, Aurora, CO

Bronze: Men’s Room Original Red, Elysian Brewing Co., Seattle, WA

 

Category 58: Extra Special Bitter, 56 Entries

Gold: Public Ale, Community Beer Co., Dallas, TX

Silver: True Brit IPA, Summit Brewing Co., Saint Paul, MN

Bronze: Fed, White & Brew, American Brewing Co., Edmonds, WA

 

Category 59: Scottish-Style Ale, 42 Entries

Gold: Scottish Ale, Campbell Brewing Co., Campbell , CA

Silver: Kilt Lifter, Four Peaks Brewing Co., Tempe, AZ

Bronze: Redhawk Ale, Rockyard Brewing Co., Castle Rock, CO

 

Category 60: Irish-Style Red Ale, 48 Entries

Gold: Red Trolley Ale, Karl Strauss Brewing Co., San Diego, CA

Silver: Colorado Boy Irish Ale, Colorado Boy Brewing Co., Ridgway, CO

Bronze: Ragtop Red, Rock Bottom Brewery, Broomfield, CO

 

Category 61: English-Style Brown Ale, 41 Entries

Gold: Bandit Brown, City Star Brewing, Berthoud, CO

Silver: Sierra Blanca Nut Brown Ale, Sierra Blanca Brewing Co., Moriarty, NM

Bronze: Longboard Brown, Rock Bottom Brewery, Broomfield, CO

 

Category 62: American-Style Brown Ale, 66 Entries

Gold: Davy Brown Ale, Figueroa Mountain Brewing Co. – Buellton, Buellton, CA Silver: End Of The Trail Brown Ale, Blue Corn Brewery, Santa Fe, NM

Bronze: Doryman’s Dark Ale, Pelican Brewing Co., Pacific City, OR

 

Category 63: American-Style Black Ale, 73 Entries

Gold: Wookey Jack, Firestone Walker Brewing Co., Paso Robles, CA

Silver: Black Sails, Coronado Brewing Company Brewpub, Coronado, CA

Bronze: Oxymoron, Oceanside Ale Works, Oceanside, CA

 

Category 64: German-Style Altbier, 32 Entries

Gold: Tree Hugger, Terrapin Beer Co., Athens, GA

Silver: Brewers Cut Altbier, Real Ale Brewing Co., Blanco, TX

Bronze: Echo Amber, Echo Brewing Co., Frederick, CO

 

Category 65: German-Style Sour Ale, 46 Entries

Gold: German Sparkle Party Berliner Weiss, 10 Barrel Brewing Co., Bend, OR

Silver: Berliner Metro Weiss, Devils Backbone Brewing Co. – Basecamp, Roseland, VA

Bronze: Passionfruit Sour, Breakside Brewery – Milwaukie Brewery, Milwaukie, OR

 

Category 66: South German-Style Hefeweizen, 77 Entries

Gold: Big Horn Hefeweizen, CB and Potts Restaurant and Brewery – Highlands Ranch, Highlands Ranch, CO

Silver: Ebel’s Weiss, Two Brothers Brewing Co., Warrenville, IL

Bronze: Brooklyner Weisse, Brooklyn Brewery, Brooklyn, NY

 

Category 67: German-Style Wheat Ale, 28 Entries

Gold: Slam Dunkel, Steamworks Brewing Co., Durango, CO

Silver: Bavarian Sun, Ram Restaurant and Brewery – Illinois, Wheeling, IL

Bronze: Saint Arnold Weedwacker, Saint Arnold Brewing Co., Houston, TX

 

Category 68: Belgian-Style Witbier, 66 Entries

Gold: Optimal Wit, Port City Brewing Co., Alexandria, VA

Silver: Wasatch White Label, Utah Brewers Co-op, Salt Lake City, UT

Bronze: ZON, Boulevard Brewing Co., Kansas City, MO

 

Category 69: French & Belgian-Style Saison, 119 Entries

Gold: Liopard Oir Farmhouse Saison, Lavery Brewing Co., Erie, PA

Silver: Urban Farmhouse Ale, The Commons Brewery, Portland, OR

Bronze: Maggie’s Farmhouse Ale, Crossroads Brewing Co., Athens, NY

 

Category 70: Belgian- and French-Style Ale, 71 Entries

Gold: Azreal, Devils Backbone Brewing Co. – Outpost, Lexington, VA

Silver: Grisette, Sly Fox Brewing Co., Pottstown, PA

Bronze: California Ale, Telegraph Brewing Co., Santa Barbara, CA

 

Category 71: Belgian-Style Lambic or Sour Ale, 47 Entries

Gold: American Blackberry Sour Ale, New Glarus Brewing Co., New Glarus, WI

Silver: Squatters Fifth Element, Squatters and Wasatch Beers, Salt Lake City, UT

Bronze: Atrial Rubicite, Jester King Brewery, Austin, TX

 

Category 72: Belgian-Style Abbey Ale, 88 Entries

Gold: Cedar Creek Belgian Style Dubbel, Cedar Creek Brewery, Seven Points, TX

Silver: AleSmith Decadence 2012 Quadrupel, AleSmith Brewing Co., San Diego, CA

Bronze: Ommegang Three Philosophers, Brewery Ommegang, Cooperstown , NY

 

Category 73: Belgian-Style Strong Specialty Ale, 80 Entries

Gold: Stumblin’ Monk, Stewart’s Brewing Co., Bear, DE

Silver: Quad Damn It, Chicago Brewing Co., Las Vegas, NV

Bronze: The Twelve – Belgian Quad, Black Diamond Brewing Co., Concord, CA

 

Category 74: Brown Porter, 30 Entries

Gold: Old Tom Porter, Piney River Brewing Co., Bucyrus, MO

Silver: St. Charles Porter, Blackstone Brewing Co., Nashville, TN

Bronze: Blind Jake, Pinthouse Pizza, Austin, TX

 

Category 75: Robust Porter, 74 Entries

Gold: Moonlight Porter, Rock Bottom Brewery, Broomfield, CO

Silver: Black Robusto Porter, Drake’s Brewing Co., San Leandro, CA

Bronze: Genuine Oatmeal Porter, Carolina Brewery, Pittsboro, NC

 

Category 76: Classic Irish-Style Dry Stout, 31 Entries

Gold: Blarney Sisters Dry Irish Stout, Third Street Aleworks, Santa Rosa, CA

Silver: Stearns Stout, Figueroa Mountain Brewing Co. – Santa Barbara,

Bronze: Dragoon’s Dry Irish Stout, Moylan’s Brewing Co., Novato, CA

 

Category 77: Foreign-Style Stout, 31 Entries

Gold: Fade to Black Volume 1, Left Hand Brewing Co., Longmont, CO

Silver: Don Vanuchi “The Killer”, Baker City Brewing Co., Baker City , OR

Bronze: Tsunami Stout, Pelican Brewing Co., Pacific City, OR

 

Category 78: American-Style Stout, 40 Entries

Gold: Kilgore Stout, Beachwood BBQ & Brewing, Long Beach, CA

Silver: Battlecat Stout, Cannonball Creek Brewing Co., Golden, CO

Bronze: Stumpy Ridge Stout, Black Tooth Brewing Co., Sheridan, WY

 

Category 79: Sweet Stout or Cream Stout, 39 Entries

Gold: Milk Stout, Left Hand Brewing Co., Longmont, CO

Silver: Udder Love, Beachwood BBQ & Brewing, Long Beach, CA

Bronze: Dark Lightning Milk Stout, Thunder Canyon Brewery, Tucson, AZ

 

Category 80: Oatmeal Stout, 48 Entries

Gold: Stagecoach Stout, Figueroa Mountain Brewing Co. – Buellton, Buellton, CA

Silver: Gold Medal Stout, Blue Corn Brewery, Santa Fe, NM

Bronze: Oats., Pizza Port Solana Beach, Solana Beach, CA

 

Category 81: Imperial Stout, 59 Entries

Gold: Ale Epeteios, Left Coast Brewing Co., San Clemente, CA

Silver: Russian Imperial Stout, Iron Hill Brewery & Restaurant, Wilmington, DE

Bronze: Hammer and Sickle, Renegade Brewing Co., Denver, CO

 

Category 82: Scotch Ale, 44 Entries

Gold: Wee Heavy, Dry Dock Brewing Co. – South Dock, Aurora, CO

Silver: Loose Lucy Scotch Ale, Seabright Brewery, Santa Cruz, CA

Bronze: Heritage, Bear Republic Brewing Co., Healdsburg, CA

 

Category 83: Old Ale or Strong Ale, 41 Entries

Gold: Pilgrim’s Dole, New Holland Brewing Co., Holland, MI

Silver: Irish Walker, Olde Hickory Brewery, Hickory, NC

Bronze: Mule Kick, City Star Brewing, Berthoud, CO

 

Category 84: Barley Wine-Style Ale, 55 Entries

Gold: AleSmith Old Numbskull, AleSmith Brewing Co., San Diego, CA

Silver: Old Bounder, Boundary Bay Brewery, Bellingham, WA

Bronze: Release the Hounds Barley Wine, Bull & Bush Brewery, Denver, CO

 

 

 

 

Tags:

Category: Krönika, Senaste Nytt

Comments are closed.